Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Wiele osób, chcących zmodernizować swój dom lub podczas budowy zastanawia się czy pompa ciepła będzie dobrym wyborem. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć czym jest oraz jak działa pompa ciepła, a także podać kilka argumentów dlaczego warto rozważyć instalację tego urządzenia w swoim domu.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, które pobiera ciepło z chłodniejszego miejsca i przekazuje je do tego cieplejszego. Urządzenia te przekazują ciepło poprzez cyrkulację substancji zwanej czynnikiem chłodniczym w cyklu parowania i kondensacji. Sprężarka pompuje czynnik chłodniczy pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła. W jednym z nich czynnik chłodniczy jest odparowywany pod niskim ciśnieniem i pochłania ciepło z otoczenia. Następnie czynnik jest sprężany w drodze do drugiej wężownicy, gdzie skrapla się pod wysokim ciśnieniem. W tym momencie uwalnia on ciepło, które zaabsorbował wcześniej.

Cykl pracy pompy ciepła jest w pełni odwracalny, a pompy ciepła mogą zapewnić całoroczną klimatyzację domu. Ogrzewanie w zimie oraz chłodzenie i osuszanie w lecie. Nie jest dla niej problemem dostarczenie ciepła nawet przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej -18 stopni Celsjusza, jako że ziemia i powietrze zawsze zawiera w sobie trochę ciepła.

pompa ciepła
Pompa ciepła powietrzna – Silesia term

Z czego składa się pompa ciepła?

Urządzenie składa się z czterech głównych elementów:

    • skraplacza – wymiennika ciepła w którym czynnik chłodniczy oddaje ciepło
    • zaworu rozprężnego – w którym następuje obniżenie ciśnienia i temperatury czynnika
    • parownika – wymiennika ciepła w którym czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia
    • sprężarki – w której następuje zwiększenie ciśnienia i temperatury czynnika

Rodzaje pomp ciepła

  • pompy ciepła powietrzne
  • pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła powietrzna

Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Jedna to powietrze-powietrze, która pobiera ciepło z powietrzna, a następnie, w zależności od pory roku przekazuje ciepło do wnętrza lub na zewnątrz budynku. Drugi typ to powietrzno-wodna pompa ciepła, która stosowana jest w domach z hydraulicznym systemem dystrybucji ciepła. W sezonie grzewczym pompa ciepła, pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazuje je do wody w układzie hydraulicznej dystrybucji ciepła. Jeśli chłodzenie odbywa się latem, proces ten jest odwrotny. Pompa ciepła pobiera ciepło z wody w domowej instalacji dystrybucyjnej  i  pompuje je na zewnątrz, aby schłodzić dom.

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła, w przeciwieństwie do powietrznej, do ogrzania pobiera ciepło z ziemi.

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może zapewnić całoroczną kontrolę nad temperaturą panującą w Twoim domu, dostarczając ciepło zimą, a chłodząc go latem. Możliwe jest także ogrzewanie wody. Urządzenie może być doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za energię, co pomimo początkowej inwestycji, zwróci się w przyszłości.

Kluczem jest tutaj upewnienie się, że nasz dom jest odpowiednio zaizolowany, aby nie dopuścić do sytuacji, w której ciepło ucieka na przykład przez nieszczelne okna, drzwi, źle odizolowane ściany czy sufity.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła.

 

 

5/5 - (16 votes)
Scroll to Top
Scroll to Top